Magnar Olsen (i midten) og Kjell Fossum (t.v.) fikk Yrkesforbundets medalje etter 25 år som medlem. (Harald Jakobsen og Svein Sellevoll var ikke til stede).

Hedret for 25 år

De er yrkessjåfører med stort ansvar som frakter både personer og gods langs veiene i Nordland. Forrige tirsdag ble fire av Yrkestrafikkforbundets medlemmer i Nord-Salten hedret med medalje.

Publisert
20. oktober, 2010 klokken 12:00

Journalist Lokalavisa NordSalten
lokalavisa@nord-salten.no
Journalist Kitty Skapalen
kitty@nord-salten.no
Publisert: 20. oktober, 2010 klokken 12:00
Oppdatert: 21. oktober, 2010 klokken 11:57

Diskutér "Hedret for 25 år" på Facebook

Godt oppmøte

Alle har de vært trofaste medlemmer i forbundet i 25 år. Jan Jacobsen fra Yrkestrafikkforbundet (YTF) sentralt er på Nord-Norges turné som et ledd i den internasjonale kampanjen med slagordet "Respekt og sikkerhet nå". Denne uka har det vært arrangert en  internasjonal aksjonsuke i transportsektoren over hele verden.
- Den beste måten å sikre at sjåfører og andre i transportnæringen blir respektert, er at de står sammen og organiserer seg, sier leder for YTF Gods, Jan Jakobsen.

Et tjuetalls medlemmer møttes på Innhavet tirsdag kveld, hvor de fikk innblikk i nye regler og forskrifter for yrkesaktive sjåfører.
- Alle har plikt til etterutdanning på 35 timer fem år etter at de har fått yrkesjåførbeviset, sa Jakobsen og viste til blant annet strenge kjøre- og hviletider.
- Alt skjer digitalt i bilene hvor all informasjon og data blir automatisk lagret. Yrkestrafikkforbundet jobber for at våre sjåfører skal få en arbeidsdag å leve med. Blant annet jobber vi for at det blir foretatt en kraftig utbygging av rasteplasser over hele landet, bedre toalettforhold langs veiene, at arbeidsgiverne og speditørene respekterer kjøre- og hviletid og bedre veistandard, sier Jakobsen.  Ikke urimelige krav for sjåførene som kjører uansett værforhold og med til dels stort tidspress til tider.
- Hva har endret seg mest på disse 25 årene?
- Materiellet har jo blitt adskillig bedre, med både servostyring og mer automatikk. Veiene har jo også blitt bedre til tross for at det er store etterslep på vedlikeholdet, forteller en av jubilantene Magnor Olsen.

Les også


Tegn et abonnement på Lokalavisa NordSaltens papirutgave eller kjøp en elektronisk utgave (PDF).

Regler for kommentering

Diskutér "Hedret for 25 år" på Facebook





Mest lest Folkets bilder Gratulasjoner Siste Aktiviteter Rubrikk


Feil: Vennligst fyll ut alle felter markert med rødt og prøv igjen.