Arbeider med historisk senter
Sidsel Bakke skal de neste to årene arbeide med planene om å få etablert et historisk senter i Steigen.
- Et slikt senter håper vi vil kunne fungere som et nav for reiselivet i Steigen, men det er enda langt fram til realisering av denne ideen, sier Sidsel Bakke som er engasjert i en 60 prosent stilling i et forprosjekt som skal gå over to år.
Ideen til senteret kommer opprinnelig fra Jarl Arne Pedersen på Engeløy Hotell. Med bakgrunn i de guidete vikingturene som han hadde via hotellet, og interessen gjestene viste for vikingtida, kom tanken om å rekonstruere det opprinnelige anlegget på Vollmoen og bruke det som et historisk senter på Engeløya. Etter det har Reiseliv i Hamsuns Rike definert at Steigens reiselivssatsing bør vinkles mot kommunens rike historie. Det ble også arrangert et reiselivsseminar under Sagaspilluka 2007 om akkurat å løfte fram kulturminner for kommersiell utnyttelse.
- Siden har en arbeidsgruppe jobbet videre med ideen, og for å få mer trykk i arbeidet søkte vi – og fikk – midler fra Nordland fylkeskommune til et toårig prosjekt kalt Historisk senter i Steigen. I første omgang skal vi kartlegge hva et slikt senter skal eller bør inneholde, hvordan det skal drives og hvilken eierstruktur det bør ha. Vi skal også se på hvordan lignende sentre drives, etablere kontakt med forskningsmiljøer innenfor historie, arkeologi og reiseliv. Senere skal vi ta stilling til plassering og utforming av et eventuelt bygg, sier Sidsel Bakke.
Så langt ser Bakke for seg at et slikt senter bør inneholde en konferansedel, muligheter for bespisning og kanskje overnatting. Det skal også kunne brukes av forskere som har interesser innenfor dette feltet. Senteret skal også romme en museumsdel, og her kommer det godt med at Salten Museum er sterkt inne i prosjektet.
- Vi ønsker å skape et senter som er spesielt for Steigen, ikke en kopi av tilsvarende sentre. Og til det trenger vi innspill fra som har ideer og tanker om hvordan vi kan bruke et slikt senter til å formidle alt det historiske vi har i Steigen, sier Sidsel Bakke.


Lokalavisa NordSalten
Eiendom
Stillinger
Aktiviteter
Bedrifter
Foreninger
Mest lest
Siste
Annonser
Chat
