Simon Pera Paulsen og Naria Mikkelsen lager tv for samisk ungdom

Et unikt tilbud

Onsdag 8. september er premieredatoen for ”NuorajTV”, et unikt og nyskapende medietilbud for samisk ungdom.

Publisert
06. september, 2010 klokken 11:48

Journalist Lokalavisa NordSalten
lokalavisa@nord-salten.no

Publisert: 06. september, 2010 klokken 11:48

Diskutér "Et unikt tilbud" på Facebook

Høsten blir en ildprøve for et unikt tilbud rettet mot samisk ungdom: nett-tv på lulesamisk, ”NuorajTV”. To ungdommer skal i høst jobbe med å lage saker som interesserer, engasjerer og underholder lulesamisk ungdom.
- Vi skal ha et variert innhold med magasin-saker, humor, fiksjon og nyheter. Det viktigste er at vi lager saker som ungdom er interessert i, forteller Maria Mikkelsen (23), som har redaktør-ansvaret.
Bakgrunnen for prosjektet er engasjement for det lulesamiske språket. Alle videoer på nettstedet skal være på samisk, men også tekstes til norsk for å nå også dem som ikke behersker samisk fullt ut.
- Dette skal være et lavterskel-tilbud der samisk brukes og høres – på ungdommenes premisser, sier Maria Mikkelsen (23.
I vår fullførte hun en bachelor i journalistikk i Volda, og nå har hun flyttet hjem for å jobbe med det nyskapende prosjektet sammen med Simon Piera Paulsen (22), som også er fra Tysfjord.
- Dette er kjempespennende prosjekt som vi er glade for å få være med på. Som mange andre ungdommer har vi et engasjement for det samiske språket, og å få kombinere det med noe man er interessert i er rett og slett drømmejobben, sier Mikkelsen.
Hovedmålgruppen er ungdom alderen 15-28 år med tilknytning til Tysfjord/Hamarøy-området. Og en viktig del av prosjektet er at ungdom selv skal ha muligheten til å delta ved å sende inn videoer.
- Videoene kan handle om alt mulig, det viktigste er at man tar i bruk den samisken man kan. For eksempel har jeg hørt forslag om en egen samisk sminkevideoblogg, smiler Simon.
Det var Lars Theodor Kintel og DivteMedia som i 2008 søkte om midler for å sette i gang prøveprosjektet under arbeidstittelen ”YouTube på lulesamisk”. Prosjektet ble møtt med velvilje og finansieres av Norland fylkeskommune, Sametinget og Fornyings- inkluderings og kirkedepartementet frem til nyttår.
I forberedelsene har både Maria og Simon tatt et film- og videokurs. Og 8. september kan man se de første smakebitene av hva høsten har å by på - på nettstedet www.nuorajtv.no.
- Å jobbe med nett-tv er helt nytt for oss begge. Men vi har et godt utgangspunkt med Marias bakgrunn fra journalistikk og Simons spisskompetanse på det tekniske, og har tro på en bratt læringskurve, sier de ferskt ansatte.


Kontaktinformasjon:
Maria Mikkelsen 90073783
Simon Piera Paulsen 97191109

Les også


Tegn et abonnement på Lokalavisa NordSaltens papirutgave eller kjøp en elektronisk utgave (PDF).

Regler for kommentering

Diskutér "Et unikt tilbud" på Facebook





Mest lest Folkets bilder Gratulasjoner Siste Aktiviteter Rubrikk


Share

Feil: Vennligst fyll ut alle felter markert med rødt og prøv igjen.