GLEDE på kirkekontoret. Fra venstre: Gunhild Storevik, Heidi Strand Mathisen, Tanja Knudsen og Mirian Tode ved Hamarøy kirkekontor er alle glade over gaven menigheten har mottatt.

Kirkestolene vender hjem

Det er nok mange hamarøyværinger som er blitt viet i disse kirkestolene, som er fra rundt 1750-1780.

Publisert
01. desember, 2007 klokken 11:26

Journalist Lokalavisa NordSalten
lokalavisa@nord-salten.no
Journalist Kitty Skapalen
kitty@nord-salten.no
Publisert: 01. desember, 2007 klokken 11:26

Diskutér "Kirkestolene vender hjem" på Facebook

GLEDE på kirkekontoret. Fra venstre: Gunhild Storevik, Heidi Strand Mathisen, Tanja Knudsen og Mirian Tode ved Hamarøy kirkekontor er alle glade over gaven menigheten har mottatt.
Med halm under skinnsetet, er de ærverdige brudestolene fra rundt 1750-1780 snart klare for å ta imot gifteklare hamarøy-væringer.

Etter å ha vært i privat eie i lang tid, er de nå på vei ”hjem” til Sagfjord kirke i Karlsøy. Historien om de ærverdige kirkestolene er både sterk og vakker.

- Nesten overjordisk

Den handler om ei lita jente som vokste opp med historien om kirkestolene. To ærverdige stoler, vakkert utsmykt med utskjæringer og pynt, og som mer eller mindre ble solgt ut av familien mot deres vilje. Bestemor til Randi Lund bodde i Tveråsen, og hun fortalte henne ofte om disse stolene som hadde vært i huset, men som ikke var der lenger.
– I min fantasi ble stolene til noe stort og nesten overjordisk, forteller hun.
– Jeg så dem aldri, men gjennom min bestemor skjønte jeg at det var både sårhet og savn knyttet til salget av stolene. Gamle ”ting” har noe å gjøre med røtter og tilhørighet.

Auksjon, salg og gjenkjøp

Historien starter med en auksjon som ble holdt da den gamle kirka på Presteid skulle flyttes til Sagfjorden i 1885. Da kjøpte fosterforeldrene til Lunds bestemor, han Hans og ho Hanna i Tveråsen stolene. En mann i bygda med stor interesse for gamle ting la sin elsk på dem, og etter mye mas ga de etter for maset, og samlet ga han dem den nette sum av kr 7. Lang tid er gått, stolene har stått i et hus i Sørkil i mange år, og de som var med på denne handelen er borte for lengst. Men den lille jenta som vokste opp fikk et sterkt forhold til disse vakre møblene, og slapp aldri tanken om å få dem tilbake. Hun fikk vite at en av kjøperens etterkommere ville selge stolene og tok kontakt.
- De hadde nok tenkt å legge de ut for salg på internett, og vanligvis kan man få ganske så mye penger for slike stoler, sier hun. Jeg fikk de litt rimeligere. Og nå er de altså gitt i gave til Hamarøy Menighet.
-Stolene ble berget for heimbygda og det er jeg veldig glad for, sier hun.

 

Fra regence-tida

Kirkeverge Tanja Knudsen i Hamarøy Menighet har vært i kontakt med fylkeskonservator Heinz-Jürgen Kusch, som for øvrig også er ansvarlig for restaureringen av altertavla i Karlsøy Kirke.
- Trolig er stolene fra regence-tida, som er mellom rokokk og barokktiden, rundt 1750-1780, sier hun. Stolene trenger minimal restaurering, men må likevel sikres ordenlig før de blir tatt i bruk.
- Vi må også søke bispedømme om godkjenning for å plassere dem i kirka, men regner med at det er en relativ kort prosess, sier hun.

Vil det bli en høytidelig markering av ”hjemkomsten”, og eventuelt når vil det skje?
- Det er opp til menighetsrådet og ta stilling til, sier hun. Men sannsynligvis vil stolene være på plass utpå vårparten.

Og kanskje bør det være en oppfordring til gifteklare par, om å tinge seg på lista over å være første par ut til å ta i bruk de vakre kirkestolene igjen!


Tegn et abonnement på Lokalavisa NordSaltens papirutgave eller kjøp en elektronisk utgave (PDF).

Regler for kommentering

Diskutér "Kirkestolene vender hjem" på Facebook





Mest lest Folkets bilder Gratulasjoner Siste Aktiviteter Rubrikk


Share

Feil: Vennligst fyll ut alle felter markert med rødt og prøv igjen.