Fylkesråd for næring Arve Knutsen (KrF)
Energihage i Steigen
Steigen kommune har fått et tilskudd på inntil kr. 200.000,- fra Nordland fylkeskommune til en forstudie av "Energihage i Steigen".
- Det er politiske målsettinger i Nordland fylkeskommune om å benytte ressursgrunnlaget innenfor fornybar energi både til å bidra til gode klimaløsninger, og for å skape næringsutvikling, vekst og nye arbeidsplasser sier fylkesråd for næring Arve Knutsen og legger til at Steigen har tilgang på et mangfold av bioressurser som kan være interessante i energisammenheng.
Forstudien skal se på mulighetene for å bygge opp en energihage hvor flere aktører innenfor flere typer biomasse (algedyrking, husdyrgjødsel, fiskeavskjær, skogvirke) og teknologier (biogass, etanol, gjødsel og strøm til nettet) kan samles og ha fordeler både i forhold til felles infrastruktur og kompetanseutveksling. Det har vært interesse fra flere aktører, både nasjonalt og lokalt. I februar i år startet Nord Salten Bioenergi opp sitt fjernvarmeanlegg i kommunen, og er en av flere potensielle interessenter i et slikt prosjekt.
Forstudien skal avdekke om et slikt prosjekt er gjennomførbart, og skal blant annet vurdere infrastruktur, kaianlegg med minimumsdybde 10 m, kai og industriområde som helhet, arealer tilstrekkelig til å etablere en "Energipark" med muligheter for ekspansjon, vei og logistikk, sjøvannsinntak som kan benyttes til kjøleformål og produksjon av varmeenergi, strømforsyning, lokalisering, kartlegging og evaluering av områder, og tilgang på nødvendig arbeidskraft.
Steigen kommune må selv bidra med 200.000 kroner til forstudien.
Søk:
energihage, bioanlegg


Lokalavisa NordSalten
Eiendom
Stillinger
Aktiviteter
Bedrifter
Foreninger
Mest lest
Siste
Annonser
Chat
