F.v. Erling Urheim, Gry Bårnes, Ingrid Solvang, Ann-Merethe Nilsen, Lillian Kristensen og Ragnhild Nordnes Orø. Bak f.v. Per Gundersen, Ellen Schjølberg, Bram de Roy, Helge Nilsen, Ellen Ediassen og Torill Heimdal.
Vil utvikle bygdene
Folk fra Finnøya i Hamarøy møtte kvinnesterke opp da KUN og Norges Bondelag inviterte til etablererkurset «Bygdekompasset» forrige uke.
Også representanter fra Engeløya i Steigen og Musken i Tysfjord vil bidra til næringsutvikling og bolyst i egen bygd.
Ellen Schjølberg leder bygdemobiliseringsprosjektet i regi av Nordland ondelag, mens Gry Bårnes ved KUN er medarrangør for kurset som tilbys. Målet er å bidra til næringsutvikling i bygda, bolyst og rekruttering. Finnøy grendelag har kommet langt i sin prosess, og har flere planer om hvordan man kan utvikle bygda. Deriblant både egen nettside, utvikle Finnøydagene, sørge for bedre skilting og rekruttere flere innbyggere.
- I mars vil vi arrangere et eget tilflyttingsseminar i samarbeid med kommunen, opplyser leder for grendelaget, Ann-Merethe Nilsen.
For Tysfjord og Steigen sin del var det kun en fra hver kommune som møtte opp.
- Det er mange ideer og planer rundt omkring i bygdene, men det er om å gjøre konkretisere og å samarbeide, sa Erling Urheim.
Mange av prosjektene retter seg mot reiseliv kombinert med landliv og lokal kultur. Per Gundersen på Bø i Steigen ønsker å videreutvikle gården og han vet at det også er flere på Engeløya som har planer.
- Det er om å gjøre å sette seg ned sammen og og se egen bedrift i sammenheng med bygda, sa han.
Fleksible
Ellen Schjølberg sier at til tross for markedsføringen de har gjort trenger man å nå frem til flere i bygdene som har idéer rundt det å utvikle enten egen bedrift eller bygd.
- Jeg har kjørt 14 tilsvarende kurs i Nordland og ikke ett har vært likt. Så det er mange måter å gjøre dette på, både individuelt og som et fellesskap i bygda, forteller hun.
Ved deltakelse på kurset vil man få 20 timers rådgivning, relativt fritt lagt opp og begge kursholderne er svært fleksible.
- Vi kan ta det på ettermiddags/kveldstid eller som et intensivt helgekurs. Det er opp til deltakerne selv. Enda er det godt med plass, så det er ikke for sent å melde sin interesse, opplyser Gry Bårnes ved KUN.
Fakta Bygdekompasset
Etablererkurs tilpasset landbruket som kjøres lokalt i bygda/kommunen. For folk med planer om å bruke gården eller bygda til næringsetableringLage handlingsplan for å realisere idèene20 timers kurs, kr 1500,- per person
Søk:
bygdekompasset, landbruk, kun


Lokalavisa NordSalten
Eiendom
Stillinger
Aktiviteter
Bedrifter
Foreninger
Mest lest
Siste
Annonser
Chat
