Det nye formannskapet i Steigen, bestående av fra venstre Kjersti Olsen (Rødt), Thor Holand (V), Asle Schrøder (Sp), Fred Eliassen (Ap), Elisabeth Hetzler (H), Salve Kildahl (Sp) og Robert Dearsley (Pensjonistpartiet), vedtok onsdag å selge et område på 18 dekar på Furulund til Skoging AS og Hexa Bioenergi AS for 18.000 kroner.
Solgte på Furulund
Steigen kommune vedtoki siste møtet - mot en stemme - å selge et område på 18 dekar av den tidligere pelsdyrfarmen på Furulund til Skoging AS og Hexa Bioenergi AS for 18.000 kroner.
Men det tok over en time å bli enige om saken.
- I utgangspunktet så dette svært enkelt ut. Vi selger arealet til den som har det høyeste budet, og ferdig med det. Men så enkelt var det ikke. Da jeg leste videre så jeg at kommunen forplikter seg til å ruste opp og vedlikeholde en 75 meter lang vei fram til området. Det kan fort koste mye mer enn de 18.000 kronene vi får fra salget, sa Thor Holand (V) og fikk følge av Salve Kildahl (Sp).
Robert Dearsley (PP) var sjokkert over den lave prisen, og mente det hele hørtes ut som en dårlig deal for kommunen. Lisa Hetzler (H) mente de måtte tenke langsiktig, og at kommunen kunne få igjen for investeringen på sikt. En slik vei ville sikre adgang til feltet på fire-fem dekar mellom IRIS-stasjonen og den solgte parsellen.
- Vi må være åpne for at andre kan ønske å etablere seg i dette området, og da er veien ferdig, sa hun.
Også Kjersti Olsen (Rødt) mente veien var et viktig bidrag til eventuelle framtidige etablerere. Debatten bølget fram og tilbake, og uenigheten dreide seg om kostnadene med veien.
- Denne saken skaper presedens. Godtar vi å lage denne veien må vi lage vei til alle som vil etablere seg i utmarka, sa Salve Kildahl.
Til slutt foreslo Thor Holand - etter å ha snakket med en av kjøperne i pausen - at de skulle selge hele arealet (22 dekar) til Skoging og Hexa Bioenenrgi. Dermed ville problemet med veien bli borte, ettersom det ikke ville bli avstand mellom eksisterende vei og den kjøpte eiendommen. Forslaget fikk to stemmer, og et subsidiært forslag om å ta bort punktet om veien - som ble satt opp mot innstillingen, fikk kun en stemme. Dermed får Skoging og Hexa Bioenergi kjøpe arealet for 18.000 kroner, inklusiv opparbeidet vei. Arealet er tenkt brukt til maskinverksted og flislager, samt oppstillingsplass for kontainere og skogsmaskiner, og mellomlagring av tømmer.
Søk:
næringseiendom, furulund, skoging


Lokalavisa NordSalten

Eiendom
Stillinger
Aktiviteter
Bedrifter
Foreninger
Mest lest
Siste
Annonser
Chat
