Fred Eliassen (Ap)(på talerstolen) var positiv til å utrede kostnadene med en hall - forsiktig sagt, og viste til betydningen den kunne få i forhold til å beholde videregående skole i Steigen.
Vil utrede allhus
Etter en lang diskusjon for og imot utredning om allhus i Steigen, konkluderte ordfører Asle Schrøder (Sp) med at han hadde fått fullmakt til å gå videre med saken.
Men det ble ingen avstemning om saken. Det handlet altså om Asle Schrøders utspill om å bruke ekstraordinære kraftpenger til å bygge allhus i Leinesfjord.
- Det kommer aldri noe bedre tidspunkt enn nå. Stram økonomi vil vi ha i all framtid, så der må vi sette tæring etter næring uansett. Men vi er i en unik situasjon akkurat nå på grunn av disse pengene, og da er spørsmålet: Hva gjør vi? Vi kan sette pengene i et fond til næringsutvikling eller vi kan utrede et allhus. Vi skal i alle fall ikke bruke disse pengene til å dekke gammel gjeld, da er vi like langt med økonomistyringen. Folketallet går ned, og vi må gjøre noen grep, så hvorfor ikke lytte til ungdommens ønsker. Men først skal vi ut av Robeklista, og kanskje sette ned eiendomsskatten med en promille i året. Dere tror kanskje at det har rablet for meg, men jeg mener dette er en realistisk målsetting, sa ordføreren da han innledet til drøfting.
- Man kan si mange pene ting om allhus, blant annet kan det brukes til ikkekirkelige begravelser, men det må ikke gå ut over andre oppgaver. Vi har blant annet Leiranger kirke som er i elendig forfatning, sa Heidi Andersen (KrF) som debuterte som kommunestyrerepresentant i dette første kveldsmøtet.
- Vi har gode tilbud, og bruker mange kommunale kroner til de mellom 0 og 16 år, og til de som er 60 pluss, så nå er det på tide at også den gruppen i mellom får noe. Det er helt forkastelig å sette disse pengene i den daglige drifta, sa Høyres Kjell T. Arntsen.
Både Jan Erik Disen og Hilde Husøy fra Venstre mente allhus var bra, men at kommunen ikke hadde råd til det nå. Det støttet Mette Bolsøy (SV), mens partikollega Odd Rikard Bredal ønsket å finne ut hva et allhus vil koste, og ikke minst hva det vil koste å finne ut hva et allhus vil koste. Magne Vik (FrP) ville heller bruke pengene på eldre og skole, ikke minst på økt svømmeundervisning.
- Vi skal lytte til de knapt 500 som har tegnet seg på Facebooksiden for allhus, men det var ikke mange som lyttet til de over 800 underskriftene som var imot eiendomsskatten, sa Vik.


Lokalavisa NordSalten
Eiendom
Stillinger
Aktiviteter
Bedrifter
Foreninger
Mest lest
Siste
Annonser
Chat
