Her er teamet som utdanner - og blir utdannet som familieterapeuter på Steigentunet i disse tider. Fra venstre Hilde Husøy, Åse Kristin Gylseth, PMTO-terapeut Marit Vardehaug, Gunn Knudsen, regionkoordinator PMTO-nord Elin Thue Berg, Beate Nilsen, PMTO-terapeut Kirsti Andreassen, fagkoordinator for helse og sosial i Steigen kommune Bodil Friis, Reidun Adolfsen, Wenche Bjerkås og Solveig W. Hansen.

Utdanner familieterapeuter

På Steigentunet utdannes det nå familieterapeuter, og snart vil alle barnehager og skoler i kommunen ha sin egen terapeut blant sine ansatte.

Publisert
12. februar, 2012 klokken 08:00

Journalist Lokalavisa NordSalten
lokalavisa@nord-salten.no
Journalist Gunnar Grytøyr
gunnar@grytoyr.net
Publisert: 12. februar, 2012 klokken 08:00

Diskutér "Utdanner familieterapeuter" på Facebook

- Når dette kurset er ferdig vil ni ansatte i helsestasjonen, alle barnehagene og skolene i kommunen ha egne familieterapeuter som blant annet kan bistå foreldre og barn i forebygging av atferdsvansker. Dermed flytter vi første ledd i hjelpeapparatet et skritt nærmere problemet. Det handler om å lære å gi en god beskjed, bli tydelige ledere, gjøre barna tryggere, ros og oppmuntring, grensesetting og problemløsning. Dette er det forsket mye på, og det virker, sier PMTO-terapeutene Kirsti Andreassen og Marit Vardehaug.

Andreassen og Vardehaug har tidligere utdannet seg som PMTO-terapeuter, og har i tillegg tatt et grunnkurs i foreldrerådgiving som igjen gjør dem kvalifisert til å kurse ansatte i skoler og barnehager i familieterapi. Målsettingen er å sette kommunalt ansatte som regelmessig kommer i kontakt med familier med begynnende atferdsproblemer i stand til å registrere og identifisere begynnende atferdsvansker, vurdere hvorvidt saken egner seg for fokusert foreldrerådgiving eller om den skal henvises til mer omfattende behandling. Målgruppen er barn i alderen 3 til 12 år. Og Steigen er en av få kommuner i Nordland som har et slikt tilbud.

- Vi skal lære dem på se tidlige symptomer på atferdsvansker og gripe fatt i det på et forebyggende stadium, rett og slett komme tidlig inn i alle ledd. Ved å lære ungene samarbeid fra de er små kommer de lenger ut i verden, og det styrker foreldrene. Og vi er kjempeglade for at alle barnehagene i kommunen er med på dette. Det gir oss et bedre grunnlag for tidlig å kunne forebygge og avhjelpe forløperne til eller allerede utviklede atferdsvansker, samt styrke barnas sosiale kompetanse. Dette er en storsatsing fra Steigen kommune som vi tror mange vil ha glede av. Så nå oppfordrer vi foreldre til å ta kontakt med de nye familieterapeutene. De må ikke nødvendigvis ha et "problembarn", men kan få hjelp til å takle barn som er ulydige eller litt vanskelig på andre måter. Og terapeutene trenger å trene seg, så ikke nøl med å ta kontakt, oppfordrer Andreassen og Vardehaug.

- Vi har lært mye spennende her, og at det nytter kan jeg skrive under på. Jeg har testet det ut hjemme, og det virker nesten magisk, sier Wenche Bjerkås som jobber i Engeløy barnehage.

Les også


Tegn et abonnement på Lokalavisa NordSaltens papirutgave eller kjøp en elektronisk utgave (PDF).

Regler for kommentering

Diskutér "Utdanner familieterapeuter" på Facebook





Mest lest Folkets bilder Gratulasjoner Siste Aktiviteter Rubrikk


Feil: Vennligst fyll ut alle felter markert med rødt og prøv igjen.