annonser





Lokalavis for Steigen, Tysfjord og Hamarøy

Søndag 01. August 2010


Les avisa i PDF-format!

 
Fotballturnering på Engeløy

Se flere bilder her!

Gratulasjoner

Se flere bilder her!

Hittil og littil

Se flere bilder her!

Vårsjalabais 2010

Se flere bilder her!

Kulturkveld i Kjøpsvik

Se flere bilder her!

Åpning av Hamsunutstilling

Se flere bilder her!

 

Bru over Lilandstraumen nærmere realisering

En lettvintløsning fra slutten av 60-tallet ser nå ut til å bli erstattet av ei ny bru over Lilandsstraumen i Steigen.

Av Bjørn Erik Stemland

Den gamle brua hadde en lysåpning på anslagsvis 14 m og var bygget av tre. Mannen som står på toppen og maler er antagelig Eilif Liland. Den nye brua vil få nesten like stor åpning.

Den gamle brua hadde en lysåpning på anslagsvis 14 m og var bygget av tre. Mannen som står på toppen og maler er antagelig Eilif Liland. Den nye brua vil få nesten like stor åpning.

Bildet er fra et orienteringsmøte på fyllinga over Lilandstraumen om bruprosjektet i juli 2007. Både fastboende, grunneiere, hytteeiere og andre interesserte var til stede. Til venstre står tidligere førstekonsulent ved Fylkesmannens landbruksavdeling, Frank Grindstad og skogbrukssjef Gjermund Laxaa.

Bildet er fra et orienteringsmøte på fyllinga over Lilandstraumen om bruprosjektet i juli 2007. Både fastboende, grunneiere, hytteeiere og andre interesserte var til stede. Til venstre står tidligere førstekonsulent ved Fylkesmannens landbruksavdeling, Frank Grindstad og skogbrukssjef Gjermund Laxaa.

Foto: Bjørn Erik Stemland

annonse

På slutten av 60-tallet valgte kommunen en lettvintløsning for å erstatte den gamle trebrua som ikke holdt mål i forhold til større og tyngre lastebiler som skulle hente melk og kjøre forsyninger til de tre gårdene på Liland som da var i drift. Nå ser det ut til at ei ny bru over Lilandstraumen nærmer seg en realisering.

Lettvintløsninga bestod av tre betongrør, hvert rør med ca. én meters diameter midt i en steinfylling. Etter mer enn førti år er virkningen i høyeste grad merkbar. Utskiftingen av vannet innenfor fyllinga er svært mye dårligere enn før. Det er blitt mer brakkvann, og oppvoksingen av alger og grønske er betydelig.

Stål- og betongbru

På ei befaring i 2007 med daværende førstekonsulent Frank Grindstad og skogbrukssjef Gjermund Laxaa, ble det antydet ei bru på ca. 10 meters lengde. Det må da først bygges fundamenter med brukar på begge sidene av lysåpninga. På brukarene legges kraftige stålbjelker som bærere, og ferdige betongseksjoner på 4,60 meters bredde og en lengde på én meter pr seksjon legges oppå. De siste beregningene som foreligger opererer med ei lysåpning på 11,2 meter, som er litt mindre enn de rundt 14 meterne som var på trebrua. Dette vil gi 10-12 ganger bedre gjennomstrømming enn det som er dagens situasjon. Sidene på brukarene vil dekkes til med stein slik at brukonstruksjonen glir best mulig inn i terrenget rundt.

Eksterne midler på plass

Veien til Liland er kommunal, og det er kommunens ansvar å sørge for en bedre løsning. En støttegruppe som har bestått av representanter for grunneierne og hytteeierne i området har jobbet med saken i samarbeid med utbyggingsavdelinga i Steigen kommune, der skogbrukssjef Gjermund Laxaa har vært en nøkkelperson. Sistnevnte har klart å skaffe til veie 94.500,- kroner av skogsveimidler til prosjektet, og sist høst ble det søkt om skjønnsmidler. For noen uker siden kom svaret – det ble bevilget 150.000,- kroner! Altså er nærmere halvparten av kostnadene dekker av eksterne midler, og nå mener støttegruppen for bruprosjektet at kommunen må prøve å finne finansiering for resten, slik at brua kan bygges fortest mulig. Gruppen har da også sendt brev til kommunen om dette. Byggetegninger er allerede utarbeidet i detalj, så arbeidet kan raskt lyses ut på anbud så snart finansieringa er i orden.

Veien videre

Når bruprosjektet er fullført, vil støttegruppa i samarbeid med kommunen fortsette arbeidet med å legge området bedre til rette for allmennheten. Man vil da søke om nærmiljømidler fra fylket for å bygge parkeringsplass med infotavle, gapahuk og bålplass med infotavle inne ved vassaga i Mølnpollen, rullestolsti langs vestsida av pollen, og brygge og fiskeplass ved Straumen. Man vil også få ryddet sti til den gamle badeplassen slik at den igjen kan bli attraktiv som i gamle dager. Og endelig håper man å få bygget en fisketrapp opp til Litlvatnet og videre til Furevatnet. Etter hvert tror man at området vil framstå som den perlen det én gang var til glede for både fastboende, hytteeiere og folk flest.

Bjørn Erik Stemland

Publisert 11.03.10 kl. 08:30 av Gunnar Grytøyr





For å kommentere artikler må du nå være innlogget og brukeren være verifisert ved hjelp av SMS.

Skriv kommentar Vær den første til å kommentere denne saken!

RSS-feed for kommentarer

RSS-feed (denne artikkelen)



Tips en venn om denne nyheten:

Sende til flere? Separer adressene med komma.

Fra: Til:

KommentarerSkriv utUtskriftsvennlig versjon

RSS-feed

Feriere du i Norge eller utlandet?
Norge
Utlandet
Begge deler

Se resultat

Svar til nå: 287

5 siste i debatt

Legg denne boksen på din egen hjemmeside! Les mer