Stetind ble valgt
Tysfjords prosjekt ”Gleden ved å leve naturvennlig”. Stetind – Arnestedet for sammenføyningen av filosofi og økologi” er valgt ut til å få støtte fra verdiskapingsprogrammet ”Naturarven som verdiskaper”.
Av Kitty Skapalen
Ti prosjekt fra hele landet vil bli med i programmet som hovedprosjekt. Som en av to prosjekt fra Nord-Norge har Stetind kommet gjennom nåløyet. De andre ni prosjektene er:
Magiske og verdifulle opplevelser i Nord-Trøndelag, Vidda Vinn, Varnjargga – Varanki – Varanger-halvøya, Område- og trafikkutvikling rundt Dovrefjell, Norges nasjonalparklandsbyer, Sørnorsk kystnatur, Touching the Wetlands – Våtmark i en ny tid, Verdiskaping skjer i møtet (Nærøyfjorden) og Kystarven.
I tillegg er det valgt ut to prosjekt som tilbys støtte til å utvikle prosjektene sine videre i et forprosjekt. Man presiserer fra Direktoratet for Naturforvaltning at dette ikke betyr at disse prosjektene senere vil komme med i programmet som hovedprosjekt. Det vil avhenge av flere forhold, blant annet av de økonomiske rammene for programmet i de neste årene, av hvordan prosjektene utvikler seg i løpet av forprosjektet og andre forhold som kan ha betydning for områdenes forutsetninger for å arbeide med oppfølging av forprosjektet.
Prosjektene som tilbys støtte til utvikle prosjektene videre i et forprosjekt er Helgelandsnaturen – verdiskaping på tvers av Norge og Våtmarks-, vann- og kystopplevelser i Akershus og Østfold.
Nå venter hard jobbing for prosjektgruppa i Tysfjord kommune, som allerede nå oppfordres til å starte et omfattende arbeid. Det vil bli stilt spørsmål om mer detaljerte budsjett før man gjør den endelige tildelingen.
- Det er viktig at gruppa kommer i gang med arbeidet nå og ikke venter på tildelingsbrev før de begynner arbeidet. Vi antar at det vil være nødvendig for de fleste å etablere prosjektorganisasjonen og knytte kontakter, avklare økonomiske spørsmål knyttet til egenandel osv., sier seksjonssjef i Direktoratet for Naturforvaltning, Reidar Dahl.
Han oppfordrer gruppa til å prioritere å jobbe med planlegging og forberedelser av og eventuelt også å sette i gang tiltak som kan gjennomføres i år. Det første nettverksmøtet for prosjektene i programmet vil bli holdt i Trondheim 10. juni. Her vil man kunne knytte kontakten med prosjektene og de involverte personene. De som tilbys støtte til forprosjekt inviteres til nettverksmøtet.
Kitty Skapalen
Publisert 12.05.09 kl. 19:23 av Gunnar Grytøyr

For å kommentere artikler må du nå være innlogget og brukeren være verifisert ved hjelp av SMS.
Her yttest på vestlandskysten, i HAFS-regionen ved innløpet til Sognefjorden,fekk vi med prosjektet Kystarven. Dermed kan det ligge an til litt prosjektsamarbeid og ideutveksling mellom oss lengst vest og dykk i Hamsuns Rike.
Tips en venn om denne nyheten:
Sende til flere? Separer adressene med komma.







Skriv kommentar
Per Arne Tveit


