Kystlag i Hamarøy
At bortimot 30 personer hadde tatt veien til Oppeid for å høre om oppstart av kystlag i Hamarøy en sur vinterkveld i januar, betegner initiativgruppen som meget oppløftende.
At en trykkfeil hadde annonsert ”skyting” av kystlag la ingen demper på de oppmøtte.
Av Lars A. Johansen
Det var en lydhør forsamling som lånte øret til en engasjert og kunnskapsrik Anders Øgsnes som selv sitter i styret i Narvik Kystlag.
Anders trådte sine barnesko på Ulvsvåg i Hamarøy, og har allerede i en alder av knappe 45 år rukket å bli en nestor innenfor nordlandsbåtmiljøet. Han eier fembøringen Hildringstimen som mange av oss har opplevd både som passasjerer, mannskap og tilskuere i de 10 årene den har gjort strandhugg langs nordlandskysten.
Han er oppriktig opptatt og engasjert i arbeidet med å bevare kystkultur.
Noe han mener best gjøres ved å delta og å oppleve.
”Gleden ved å mestre et utdøende handtverk kan ikke læres på en skolepult eller foran en datamaskin. De unge må få lov til å bli skitten på fingrene, de må kjenne materialene i hendene, de må gis anledning til å oppleve at vinden fyller seilet.
Og nettopp det; - å gi opplevelser, - skape arenaer for samhandling, - dyrke mangfoldet og det sosiale mener han vil være det avgjørende om man vil lykkes i Hamarøy med kystlag, ”Mange kystlag har gått i fella og blitt en klubb for råttbåtkailla, eller de spesielle interessene, da lever ikke laget lenge ” – legger han til.
Når vi ser at en stor del av de fremmøtte på orienteringsmøtet var kvinner, borger dette for at et kystlag i Hamarøy kan få tilført akkurat de verdier som Anders vektlegger.
Uten at det på møtet ble gjort en direkte gallup for den enkeltes begrunnelse for å eventuelt melde seg inn i et kystlag, kunne man av de uformelle samtaler ane at sosialt samvær, samt å tilegne seg kunnskap om havet, båten og kystkulturen var noen av de sterkeste argumenter.
Det ble oppnevnt et interimsstyre bestående av: Elin Eidsvik, Øystein Ask, Truls, Lisbeth Øgsnes, Martin Pedersen, Knut Werner Rist og Siv Inger Reidunsdatter Skoglund
Disse skal arbeide frem mot 01.04 da de håper å kunne invitere til medlemstegning, fremleggelse av forslag til statutter og endelig valg av styre. Har noen et innspill elller et spørsmål, er det bare å henvende seg til en av disse, eller gå inn på Facebook og søke på Hamarøy Kystlag.
Navnet Hamarøy Kystlag er foreløpig bare en arbeidstittel, så er det noen som har et fyndig navneforslag kan de bare ta kontakt. Løftingen er foreslått, kallenavnet dyneløftingen ligger snublende nær.
Vi får omskrive et gammelt ordtak i kystkulturens ånd: Den som eter lever - får se!
Lars A. Johansen
Publisert 09.02.10 kl. 08:25 av Gunnar Grytøyr

For å kommentere artikler må du nå være innlogget og brukeren være verifisert ved hjelp av SMS.
Vær den første til å kommentere denne saken!
Tips en venn om denne nyheten:
Sende til flere? Separer adressene med komma.













