En Petter Dass for Hamsun!
Hamsunsenteret fikk Petter Dass-medaljen – en støtteerklæring for den vide verden, sa utdeler Rigmor Eidem.
Av Gunnar Grytøyr
Direktør ved Hamsunsenteret, Bodil Børset mottok sist lørdag Petter Dass-medaljen ved Nordlændingernes Forening i Oslo. Foto: Ronald Altinius
Staben ved Hamsunsenteret foran Operaen i Oslo. Fra venstre: Bodil Børset, Arne Andre Solvang og Line Holand.
Foto: Ronald Altinius
Petter Dass-medaljen.
Foto: Ronald Altinius
annonse
Derfor passet det godt når direktør Børset i sin takketale innledet med noen strofer fra Knut Hamsuns nobelpristale. Men hvor Hamsun fra Stockholm i 1920 æret de unge, var Børset seg bevisst alle de ildsjeler på Hamarøy som gjennom mange tiår har gitt liv til litteratur og arkitektur på gjengrodde stier.
Nordlændingernes Forening, ble i sin tid stiftet en høstkveld på hybelen til Nordlandsbanens far, Ole Tobias Olsen i 1862, mens Petter Dass medaljen har vært utdelt siden 1912. På menyen sist lørdag var det skreimiddag med alt tilbehør som tenkes kan, som så mange ganger før ved Rederiforbundets lokaler i Oslo sentrum. Spesielt for denne kvelden, var NRK-Troms sin tilstedeværelse. De lager et tv-program om Nordlændingernes Forening som skal sendes til høsten.
Hamsunsenterets utfordring
Når det har vært friske diskusjoner innad i komiteen til Nordlændingernes Forening om å gi prisen til et såpass utfordrende prosjekt som Hamsunsenteret er, så er også det som det skal og bør være. Derfor oppfordret prisutdeler Eidem alle salens 150 gjester til å oppleve bygget på egen hånd, og fortalte om sin flotte opplevelse av både bygget og naturen rundt.Sammen med den stab som Bodil Børset delte æren med, brukte de ansatte ved Hamsunsenteret; museumskonsulent Arne Andre Solvang, litteraturformidler Ronald Altinius og produsent Line Holand helgen til å besøke Operaen, Fredsprisenteret og Ibsen-museet. Noe Børset syntes var en nyttig erfaring med tanke på egen utstilling og formidling.
- Ved Hamsunsenteret er det vårt mål å presentere en utstilling som engasjerer publikum til innlevelse og refleksjon. I en teknologisk tid som vår, så må en utstilling konkurrere med mange andre utrykk. Etter å ha studer hvilke løsninger andre sammenlignbare sentre har valgt, så er jeg sikker på at vi er på rett vei. Noe som også responsen så langt har bekreftet.
Gunnar Grytøyr
Publisert 11.03.10 kl. 08:54 av Gunnar Grytøyr

For å kommentere artikler må du nå være innlogget og brukeren være verifisert ved hjelp av SMS.
Vær den første til å kommentere denne saken!
Tips en venn om denne nyheten:
Sende til flere? Separer adressene med komma.










