annonser





Lokalavis for Steigen, Tysfjord og Hamarøy

Søndag 01. August 2010


Les avisa i PDF-format!

 
Fotballturnering på Engeløy

Se flere bilder her!

Gratulasjoner

Se flere bilder her!

Hittil og littil

Se flere bilder her!

Vårsjalabais 2010

Se flere bilder her!

Kulturkveld i Kjøpsvik

Se flere bilder her!

Åpning av Hamsunutstilling

Se flere bilder her!

 

Tøffeste oppdraget til nå

Kommende mandag skal de seks gjenværende deltakerne i TVNorges realityserie 71 grader nord gjennom sin hittil tøffeste oppgave, og igjen er deltakeren samlet i Steigen.

Av Gunnar Grytøyr

Her er en av deltakerne på tur opp mot Laukviktind i Steigen. Bilder fra TVNorge.

Her er en av deltakerne på tur opp mot Laukviktind i Steigen. Bilder fra TVNorge.

Hallgeir Lundemo forsøker å få kua fra Engeløya til å gjøre sitt fornødne på rett plass. Om han klarer det får du se på TVNorge mandag kveld.

Hallgeir Lundemo forsøker å få kua fra Engeløya til å gjøre sitt fornødne på rett plass. Om han klarer det får du se på TVNorge mandag kveld.

Foto: TVNorge.

annonse

Det blåser kraftig, det er kaldt og det hagler når de begynner å klatre opp Laukviktind.
- Slurver du med klatretustyret kan det være det siste du gjør, forklarer sikkerhetsansvarlig og klatreekspert Robert Caspersen deltagerne før de begynner på oppdraget.
Våre venner i 71° nord befinner seg i Steigen i Nordland. Gruppen må først bestige Laukviktind som har en høyde på 990 meter over havet, deretter gå over tinderyggen og klatre til toppen av Kråktind som er 1045 meter over havet. Dette er en tur få mennesker har gjennomført.
De seks rotekoppene har imidlertid klart å glemme igjen lavvoen i Bodø, og en viktig brenner sendte de hjem sammen med Kristin sist uke. Vil disse seks deltakerne klare mandagens oppdrag som krever enorm styrke og konsentrasjon?
- Det blir et tøft oppdrag, og det blir en stor utfordring for alle her. Det blir også en veldig skummel opplevelse, sier Anniken.


Hun er ikke alene om å grue seg til oppdraget.
- Det er stiv kuling og jeg tviler på om det er forsvarlig at vi gjennomfører oppdraget, sier Hallgeir.
De seks biter tennene sammen og begynner klatringen.
- Jeg vet ikke om jeg skjelver fordi jeg er redd eller fordi jeg fryser så utrolig. Jeg tenker hva i det huleste er det jeg holder på med, sier Lene på vei opp Laukviktind.
- Nå er vinden så sterk som om noen forsøker å rive ned fjellene, sier Tarjei.
Rekker de frem i tide slik at de får 100.000 i potten og at lederen får frikort?

Det spørsmålet får du svar på dersom du følger serien på TVNorge mandag kveld. I tillegg vil vi få se deltakerne i den viktige frikortkonkurransen som denne gangen er et morsomt og møkkete oppdrag med kuer! Hvem har best kontroll på kua si?

 

Dette er tredje året på rad at TVNorge og 71 grader nord befinner seg i Steigen kommune. Også i år vil en hel episode bli viet Steigen, denne gangen med en ganske nervepirrende tur opp de ville fjellene sør i kommunen, samt en artig konkurranse med kurukebondesjakk.
- Vanligvis prøver vi å finne nye plasser for hver episode, men vi går også tilbake til plasser som har mye å by på, som Steigen, sier presseansvarlig for serien i TVNorge, Ingerid Medhus til Lokalavisa NordSalten.

 

Gunnar Grytøyr

Publisert 22.11.09 kl. 10:06 av Gunnar Grytøyr





For å kommentere artikler må du nå være innlogget og brukeren være verifisert ved hjelp av SMS.

Skriv kommentar Skriv kommentar

 
Robert Locksley
22.11.09 12:30

Fantastisk reklame for Steigen dette her..
Tenk deg at i reklamepausen på TV-Norge vises det reklame for "Steigenhytten" (produsert,tegnet i Steigen). Kommunen har åpnet opp for mere bygging av fritidsboliger. De lokale entrepenørene har nok å gjøre. Arbeidsplasser skapes og det blir mere liv og røre på et vakkert sted...
Naturen har vi i Steigen noe TV-Norge har oppdaget. La oss håpe på at vi får noe liv her også.
Folk må være mere positive når det skapes noe nytt. Folk må forstå at natur(vern) kan kombineres med aktivitet....

 
Dorris
22.11.09 15:03

Endelig en possitiv innbygger.
Det var artig å lese en sånn fin komentar.
Nå må vi bli litt mere optimister.
 
Airin Kristensen
22.11.09 22:57

Takk for positiv kommentar om Steigen, godt at noen ser verdien og gleden ved å bo her, vi er faktisk mange som føler det likedan som deg :)
Det hadde også vært mer seriøst å lese alle innleggene her i avisen hvis folk flest turte stå fram med navn og ikke postet sure kommentarer anonymt!
Håper alle der ute får ei riktig trivelig uke :)
 
Fin reklame
23.11.09 14:15

Men det det jo moro å se hvordan turer en i ungdommen kunne gjort på hendene med bind for øynene og vært hjemme i god tid før lunsj blir framstilt som ekstremtur..

Akkurat som i fjor da en tur til Bjørnerøya ble presentert som en øde djeveløy ytterst i havgapet..

Sier vel litt om hvor ekstermt utenfor allfarsvei og eksotisk en synes Steigen er.
 
Turgåer
23.11.09 15:43

Er vel å ta litt hardt i det med bind for øynene og heime før lunch..
Likevel... Det hauses nå voldsomt opp. Klatringa opp til Laukviktinden var nok tøff. Spesielt i regnvær. Resten av turen er nå helt kurant.
De brukte nær 20 timer. Ikke noen sak å gå turen på fjerdeparten av denne tiden. Men klatringa, og ikke minst all filminga, tok vel sin tid.
Morsomt å studere dem i kikkert. Korte etapper - vente på at filmfolka inntok sine posisjoner...osv. Seks deltakere - men et følge på hele 12 personer. To kameraflok pluss støtteapparat.(Lurer på hvor mye vi får se til disse...)
 
observerer
23.11.09 17:26

Nå er det på ann igjen. Alt dette egosetrerte skrytet om Steigen.Kommer i allefall ikke til å se dette programmet. Neste gang synes jeg det skal filmes fra Hamarøy,er like fint der som i Steigen. Kan være enig at det er vakker natur på Engeløya,men resten av steigen er nå bare ikke noe vakkert syn. sorry. Får sikkert mange sure grinebitere nå på nakken,gleder meg litt til å se kommentarene!
 
Jau jau
23.11.09 17:55

Tydleigvis en stakkars Hamarøyværing som aldri har vært i Sør-Steigen.

Brennvikfjella med Brennviksanden og skærgården utenfor har ikke sitt like i hele Nord-Salten.

Langt finere enn Engeløya f.eks

I Hamarøy så har man ikke noe som er nærheten engang.

Det eneste positive en kan si om Hamarøy er at de har utsikt til Steigen Lofoten og Tysfjord og da er det ikke rart at en utvikler et enormt naturmessig mindreverdighetskompleks.
 
Ytre Steigen.
23.11.09 18:10

Sorry, Observerer..
Ingen sure grinebitere her.
Vi er verdens lykkeligste mennesker ! Det er klart at de vakre omgivelsene vi ferdes i til daglig setter sitt preg.
Du har kanskje ikke så mye å glede deg over ??
Det har heldigvis vi - også i kveld.
 
Maria H.
23.11.09 22:44

At noen i det hele tatt kan komme med sure kommentarer her er ikke til å tro. Fantastisk fine Steigen::)
 
kuskit og fjøs
23.11.09 23:06

Hva lærte vi på TV i dag.

Jo at Steigen er et forblåst regnhull med kuskit og fjøs (for å siterer vømmøl)
 
polpott
24.11.09 00:28

å den satt selvoppskrytte steigværinger,nå må dere jammen ta dere i sammen,var å surfa innom facebook, der stod hjerter,smileansikt,å stedsnavn som...Laukvik???,steigen<3.verdens fineste plass osv. Lurte først hva som hadde skjedd... begynte å se nærmere etter å da skjønte jeg det!!! Olala...Jesus det skulle vises et film klipp på det derre skit programmet 71 grader nord.Folk i steigen er jo blitt helt idiotiske av dette. Å jeg finnes ikke sjalu på den derre holmen dere sitter. Er selv fra Steigen men flyttet for godt over 20 år siden. ta å ro dere ned ett hakk,dere er jo for lenge siden gjennomskuet!!!
 
polpott
24.11.09 00:46

Fikk ikke med meg om kua bæsja på rett plass. :( kanskje det kommer i neste program...Spennende! Airin:hvorfor vil du så gjerne vite hvem som skriver? om en person heter per.pål eller polpott ( det er faktisk mitt rette navn )må nå det være uvesentlig.Vi er ikke sure grinebitere,men folk med meninger om div.sånn som alle andre.En teori har jeg om at folk i steigen blir så overkåte bare steigen så vidt blir nevnt...Det har jo vært 3 4 jordskjelv der på bjerget,kan stort sett hele befolkningen der ha fått seg en aller så liten hjernerystelse??? Med vennlig hilsen POLPOTT!
 
pottpol
24.11.09 00:54

Til "KU SJITT Å FJØS" Den kommentaren satt som ett skudd! Det eneste jeg er redd du får pepper for fra de i steigen er at du skrev ku sjit istedet for kubæsj....hahahahaha,begynte å se på programmet men ble rett å slett uvell... å nei dere, jeg er ikke noe usakelig.Dette er min mening.
 
jauda
24.11.09 05:15

"Det eneste positive en kan si om Hamarøy er at de har utsikt til Steigen Lofoten og Tysfjord og da er det ikke rart at en utvikler et enormt naturmessig mindreverdighetskompleks"
Hærregud dåkker bontjyva e go, tenk å raute a sæ nåkka sånt!
Vi på Hamarøya e kansje litt meire kultiverte og verdensvante, siden vi har hadd tilknytning tel verden uttafor heile tia: Og vi ser itje ned på dokker innelukka bontjyva fra Steigen, selv om verden nettopp har åpna sæ førr dokker med bilveia og kontakt med utenomverden.
 
Ytre Steigen
24.11.09 07:21

Akk -ja - sann.
Mye (ku-)-sjit-prat på nettet nattestid.
Det er nå en del folk som heller skulle gått og lagt seg "i rett tid"...
Flott program - verdifull Steigenreklame !
 
Marianne
24.11.09 08:57

Naturen i Steigen tåler og bli vist frem, uansett værtype. Jeg syntes det var et flott innslag. I fjor var det i strålende sol fra festningen i Bø. Flott var det. Hilsen utflytta Engeløyværing.
 
Linn Isaksen
24.11.09 09:39

Det er jo bare så tydelig at det er sjalusi som er ute å går hær, det e klart det er jo ikke så bra at det ikke er hamarøya som har hatt besøk av 71 grader nord, så de er vel litt dårlige av den grunn, skjønner ikke at det er noen vits i å kommentere all den skiten , men det er jo veldig gjennomlysende hvorfor det blilr gjort, de er jo vant å være i media, men ikke denne gangen, og det tåltes ikke, nei dette er super reklame for steigen, det er bare å innse det, enten man vil eller ikke, så det e nok berre å bite det i seg, og klistre igjenn munnen og ikke si mere dritt om den saken,prøv heller å gå den turen med bind for øynene og hjemme før lunsj, det skulle jeg likt å sett, he he.
 
Helge S
24.11.09 14:01

Når jeg ser bilde av Engeløystua får jeg lyst på klippfisk med gulrotstuing, bacon , potet og nordlandsøl.nam.nam. Måtte nesten slå av TV.
 
Querini
24.11.09 14:38

Hamarøy hadde besøk av dette programmet for et par år siden. Spektakulerære bilder og god reklame for kommunen vår. Vi gleder oss også over enhver positiv ting som hender i våre nabokommuner, og er sikker på at dette besøket betyr positive konsekvenser for Steigen.

Jeg konstaterer at uansett hva som skjer i Steigen er det mennesker som ynder å komme med surmagede oppstøt. At man greier å bruke 71 grader nord som påskudd til å slenge "dritt" etter nabobygda er for meg en gåte, men kanskje en mulilg forklaring på hvorfor Steigen sliter i motvind når det gjelder folketallsutvikling og økonomi. Man har ikke greid å tenke kommunen som helhet, men har isteden gravd skyttergraver mellom de ulike kommunedelene. Dette er undergravende for enhver positiv utvikling, og skaper en negativ atmosfære folk helst flytter vekk fra.

I Hamarøy vedtok man på 80 tallet å bygge en idrettshall. I Steigen krangler man vel fortsatt om et liknende tiltak. For Hamarøy har denne Hallen hatt enormt positive konsekvenser. Jeg kan oppriktig talt ikke forstå at man i Steigen ikke har greid å bygge en slik hall for mange år siden. Kanskje det er på tide å sette igang?
 
Ove Henriksen
24.11.09 16:44

Til Qureni
Takk, dette er det mest fornuftige som er sagt fra en god
nabo i nord på mange år.
Det du sier er veldig fornuftig og jeg som er fra Steigen
kunne ikke ha sagt det bedre.
Lokale motsetningsforhold har ødelagt alt for mye for denne kommunen.
Nå må vi prøve å samarbeide istede for å motarbeide.
 
Tullstykke
24.11.09 17:15

Grunnen til at det er slik i Steigen, at kommunesenteret ble lagt som et minste felles mulitplum mellom de ulike plassene i Steigen på et sted som besto av et fjøs og et uthus.

Et så unatrulig utganspungt for et kommunesenter som overhode mulig og en svøpe for å utvikling og framgang i kommunen.
 
at det er mulig
25.11.09 22:34

Linn. Ka i fan trur du vi sku misunn dåkker??? Ku dritt? jeg kan ikke annet å le !!!!!!!
 
steigen
25.11.09 22:39

KANONBRA JAUDA ! Tenk er faktisk selv fra Steigen, men kok da fan ikke suppa på slekta!!! Ja det e my bontyva i Steigen,å er luuuuta leeeei den forbanna skrytinga deres! Kom dåkker ut i verden å få litt innputt, enn 71 grader nord! hahahahahah
 
nils
25.11.09 22:46

til at det er mulig

du kunne ikke bekrefta sjalusien din på en bedre måte!!!!
 
Ost
26.11.09 01:33

til dere hamarøyværinger, hadde det ikke vært for Knut Hamsund, hadde det ikke vært noen hamarøy. Alt dere spiller på er en berømt mann som er død. Dere burde takke han for hva han har gjort for dere.
 
Querini
26.11.09 23:53

Imponerende konklusjon fra signaturen "Ost". Man kan ikke gjøre annet enn å bøye seg i støvet for slike gjnnomtenkte og gode argumenter. Dette må du ha tenkt lenge på! Skal tro om det ikke snart vanker en nobelpris på deg også!
 
polpott
27.11.09 00:17

Til OST. Nei nå må jeg sannelig le.... Fortell meg hva steigen spiller på? Eller tror du at det virkelig er ekte vikinger osv, på det derre steigen sagaspill ! Den der var litt av en skivebom!!!!!!
 
Ytre Steigen.
27.11.09 14:02

Nei - makan.
Nå synes jeg det er på tide å komme seg ut av sandkassa her og tenke på noe annet.Vet ikke om jeg skal le eller gråte.
Er det ikke mulig å gjensidig unne hverandre alt godt - være stolt av alt vi har og får til - og glede seg over alt det positive som skjer - og så slutte med slik barnslig jåss.
 
ugla
27.11.09 22:49

Ka e så galt me frafløtting egentli? E førr min del gler me t allje sytpeisan som ser d så ulekt har kjippa på se croxn sine å pella se t "byen". Vess d absolutt må bo folk her håpa e di sei minjst mulig, å helljer arbeid me førrnuftie, sjølberganes teng.
 
polpott
28.11.09 00:51

går de i crocks i steigen,hehe.....ja,ja hver sin smak
 
Ytre Steigen.
28.11.09 08:48

Ser nå for meg mest ut som om det er sytpeisan/de som evner å se svart på det meste- at det er de som har flytta ut.
 
Tintin
28.11.09 15:02

For en utflyttet nordsalting er dette forumet her meget god underholdning.Bygdedyret lever i beste velgående.Stå på.
 
Ugla
28.11.09 18:02

D e heilt rektig at di største sytpeisan må ha fjerna se, men di så går å småsyt då, kanj ikkje di og bærre fyk!? Ikkje d at d betyr så mykkje førr d vældi mange som ikkje syt, å som e blid å trivelig. Men d bi litt som å ha mygg heile året, som småstekk å surra rundt øran. Jada, di går tellåme mæ læsta i croxn!! Har sjøl vor utfløtta i mange år, men d kanj e lov d, underholdningsverdien bi ikkje mindre av å fløtt heim igjen! ; )Bygdedyret å bydyret e like slæmm, så førr denj del kan manj lik godt bi kor manj e, eventuelt fløtt. Bærre manj ikkje fora det.
 
hmmmm
28.11.09 20:20

Patetisk........heile gjengen !
 
M
29.11.09 00:00

Helt enig med Hmmmm.
Hva skriver dere om? Skammelig.
 
polpott
07.12.09 17:41

Læsta i croksn....???? det e ikke mulig.....

RSS-feed for kommentarer

RSS-feed (denne artikkelen)



Tips en venn om denne nyheten:

Sende til flere? Separer adressene med komma.

Fra: Til:

KommentarerSkriv utUtskriftsvennlig versjon

RSS-feed

Feriere du i Norge eller utlandet?
Norge
Utlandet
Begge deler

Se resultat

Svar til nå: 287

5 siste i debatt

Legg denne boksen på din egen hjemmeside! Les mer